Czym są emocje i dlaczego nie warto ich kumulować.

Emocje są jednym z kluczowych elementów w podejmowaniu właściwych osobistych decyzji.

Emocje pomagają nam skierować uwagę na ważne sytuacje i reagować na nie oraz przekazywać innym ludziom nasze intencje.

Czym właściwie jest emocja?

Emocja składa się z czterech przenikających się składników: pobudzenia fizjologicznego, interpretacji (oceny) poznawczej, subiektywnego odczucia oraz ekspresji behawioralnej.

Pobudzenie fizjologiczne, czyli reakcja w Twoim ciele, która objawia się np. szybszym biciem serca, przyspieszonym oddechem czy poceniem się.

Interpretacja (ocena) poznawcza, czyli świadome rozpoznanie i interpretacja sytuacji. Za pośrednictwem procesów pamięciowych i spostrzeżeniowych każde doświadczenie jesteś w stanie sklasyfikować jako pozytywne lub negatywne.

Subiektywne odczucie, czyli

osobiste doświadczenie własnego, wewnętrznego stanu emocjonalnego.

Ekspresja behawioralna, czyli wyrażanie emocji poprzez gesty, wyraz twarzy, wokalizację (np. płacz, krzyk) czy inne reakcje.  

Emocje to nasz fundament. Wszystkie emocje są potrzebne. Nie ma emocji dobrych i złych, pozytywnych czy negatywnych. Nie istnieją takie podziały. Wszystkie emocje są tak samo potrzebne dla zachowania równowagi. Jedyny podział, który możemy zastosować w przypadku emocji to podział na emocje przyjemne i nieprzyjemne.

Emocje są jak pogoda. Deszcz jest tak samo potrzebny, jak słońce. Bez tych dwóch zjawisk pogodowych nie zakwitną drzewa i kwiaty.  Każda pora roku i każde zjawisko pogodowe jest ważne dla zachowania równowagi w naturze. Podobnie, jak nasze emocje. Każda z emocji jest potrzebna, aby zachować równowagę psychiczną.  

Kumulowanie emocji i odkładanie przeżywania ich na później nie prowadzi do niczego dobrego. Schemat wygląda podobnie do wrzucania przedmiotów, które są rzadko używane lub niepotrzebne do jednej szafy. Na początku w szafie nie ma wielu przedmiotów, więc jest dużo miejsca i panuje porządek. W miarę, gdy przedmiotów przybywa, panuje coraz większy bałagan. Szafa ledwo się domyka, aż pewnego dnia po otwarciu wszystko się z niej wysypuje. Kumulacja emocji doprowadza do wybuchu. Otwarcie szafy, czyli tzw. przelanie się czary goryczy, powoduje, że emocje wysypują się, jak wszystkie niepotrzebne przedmioty z przepełnionej szafy. Słowo niepotrzebne jest użyte nie bez powodu. Nie traktuj swoich emocji, jak coś niepotrzebnego. Jesteś odpowiedzialny za swoje emocje i za sposób, w jaki je okazujesz. Kumulacja dobra jest tylko w Lotto, ale nie w przypadku emocji.

Potrzebujesz płakać – płacz. Potrzebujesz krzyczeć – krzycz. Chcesz się radować – raduj się.

Pracuj nad konstruktywnym przeżywaniem nieprzyjemnych emocji. Jeżeli jesteś zły, znajdź sposób na rozładowanie swojej złości, nie wyładowuj złości na kimś. Znajdź swój sposób na zwentylowanie się. Złość możesz przeżyć na różne sposoby. Możesz ją narysować lub opisać, możesz ją wyrzucić poprzez uderzanie w worek treningowy, możesz ją wykrzyczeć w poduszkę.

Łatwo przeżywa się emocje przyjemne – radość udziela się i roznosi się lotem błyskawicy. Dużo trudniej znaleźć sposób na przeżywanie nieprzyjemnych emocji. Sposób, w jaki wentylujesz się, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, jesteś odpowiedzialny za swoje emocje, za sposób, w jaki je przeżywasz i okazujesz.

Pozwól sobie na przeżywanie swoich emocji. Tylko tak nauczysz się, jak sobie z nimi radzić.

Zadbaj o swoją równowagę.

Poszerz perspektywę, pozdrawiam,

Kathrin

Źródło obrazu: Frank Winkler z Pixabay