Istnieć znaczy zmieniać się,
Zmieniać się to dojrzewać
Dojrzewać zaś to nieskończenie zmieniać siebie samego.
Henri Benson
Ludzie są dla mnie nieskończonym źródłem inspiracji. Rozmowy z ludźmi o innych poglądach i innym spojrzeniu na życie poszerzają perspektywę. Podczas takiej rozmowy może paść jedno zdanie, które nagle otworzy Twój umysł na nowe możliwości.
Ludzie boją się zmian. Każdy z nas ma swoją strefę komfortu, w której rozsiada się, jak w ulubionym fotelu i ani myśli podejmować trud, aby coś zmienić. Wygoda daje poczucie bezpieczeństwa, a zmiany wywołują niepewność i strach przed nieznanym. Wygoda zmienia się w rutynę, która powoli Cię paraliżuje i odbiera chęć do działania. Spójrz na zmiany, jak na kolejną atrakcję, która wzbogaci Twoje doświadczenia. Bądź głodny nowości. Traktowanie zmian w kategoriach problemu wzbudza wewnętrzny sprzeciw i blokuje chęć do działania. Traktuj zmiany jak wyzwania. Wyzwania pobudzą ciekawość Twojego umysłu, co z kolei obudzi chęć do działania.
Wprowadzanie zmian jest bardzo proste. Sam proces jednak obudowany jest kilkoma ważnymi czynnikami. Do wprowadzania zmian bowiem potrzebna jest odwaga, motywacja, pewność siebie, pokora, przekora oraz wyłamanie się ze schematów, w których funkcjonujemy.
- Wyłamanie się ze schematów.
To przeciwstawienie się oczekiwaniom społeczeństwa, w którym żyjemy. Nie musisz żyć, jak inni. Możesz żyć tak, jak tylko chcesz. Zastanów się, czy jesteś gotowy wyłamać się z otaczających Cię schematów. Niektórym może się Twoja nowa wizja świata nie spodobać. Pamiętaj jednak, że chcesz żyć własnym życiem, nie cudzym. Nie musisz zadowalać wszystkich wokół. Najważniejsze jest Twoje szczęście. Jeśli Ty będziesz zadowolony ze swojego życia, będziesz mógł inspirować innych.
2. Odwaga.
Wielokrotnie usłyszysz od innych ludzi (często też tych najbliższych), że wymyślasz i za dużo oczekujesz. Pamiętaj jednak, że masz prawo chcieć od życia więcej. Odwaga niesie ze sobą pewne konsekwencje, jednak sięgając tam, gdzie inni nie mają odwagi sięgać, możesz żyć prawdziwie i w zgodzie ze sobą.
3. Motywacja.
Przybiera różne formy, ale wszystkie one obejmują procesy umysłowe, które nas pobudzają, pozwalają na dokonanie wyboru i ukierunkowują nasze zachowanie.
Wyróżniamy motywację wewnętrzną oraz motywację zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna wypływa z wnętrza, polega na zaangażowaniu w działanie dla samego działania, bez angażowania systemu nagrody i kary. Motywacja zewnętrzna wypływa z zewnątrz i oparta jest na systemie nagrody i kary. Bez motywacji nie uda się wyłamać ze schematów i przekierować myślenia na inne tory. To bardzo krucha wartość, pracuj nad nią każdego dnia. Pamiętaj, że nie musisz nikomu niczego udowadniać. Zmiany wprowadzasz dla siebie.
4. Pewność siebie.
Bez pewności we własne siły szybko uwierzysz w słowa krytyki. Tym samym szybko się poddasz. Znając swoją wartość, mając świadomość swoich mocnych stron oraz akceptując swoje słabości, jesteś w stanie zbudować plan, którego realizacja doprowadzi Cię do celu. Otaczaj się ludźmi, którzy w Ciebie wierzą. W realizacji własnych planów potrzebujesz wsparcia, nie kłód rzucanych pod nogi. Jeśli wierzysz w swoje plany i jesteś o nich przekonany, nie pozwól, by ktokolwiek wybił Ci je z głowy.
5. Pokora.
Bez pokory daleko nie zajdziesz. Wiara w siebie jest tak samo ważna, jak świadomość własnej niedoskonałości. Nigdy nie osiadaj na laurach. Zawsze możesz się czegoś nowego nauczyć. Przyjmuj krytykę na klatę i wyciągaj z niej to, co wartościowe.
6. Przekora.
To umiejętność przeciwstawienia się wszystkim tym, którzy nie wierzą w realizację Twojego pomysłu oraz wiara, że pomimo okoliczności uda Ci się osiągnąć to, co zaplanowałeś. Wielokrotnie spotkasz się z dezaprobatą i słowami krytyki. Bez wiary w słuszność tego, co robisz, szybko się poddasz. Przekora to nic innego jak: Jeszcze zobaczycie! Jeszcze wam pokażę, że się mylicie!
Zadbaj o własne szczęście.
Poszerz perspektywę, pozdrawiam,
Kathrin
Źródło obrazu: Sasin Tipchai z Pixabay