Odpoczynek, czyli harmonia umysłu z ciałem.

O tym, że odpoczynek jest ważny nie trzeba nikogo przekonywać. Naładowanej baterii potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale także umysł. Odnoszę wrażenie, że dla wielu odpoczynek to synonim urlopu raz w roku, długiego weekendu czy przerwy świątecznej. Często skupiamy się na organizowaniu wyjazdów, najlepiej, jak najdalej od domu, a odpoczywać można przecież zdecydowanie częściej i na różne sposoby. Ważne, żeby znaleźć dobry sposób dla siebie. 

Słownik PWN przedstawia odpoczynek jako: 

1. «przerwę w jakimś wysiłku dla nabrania sił» 

2. «czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego, co sprawia przyjemność» 

Zastanów się, czym dla ciebie jest przerwa i ile powinna trwać. Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność i co lubisz robić. 

Lubisz odpoczywać nie robiąc nic czy lubisz odpoczywać robiąc dużo?  

Jak wspomniałam na początku odpoczywać można na wiele sposobów. Nie musisz w tym celu brać urlopu w pracy i organizować mniej lub bardziej kosztownych wyjazdów. Twój umysł, podobnie jak Twoje ciało, potrzebuje odpoczynku codziennie. Czas trwania i sposób odpoczynku zależą wyłącznie od Ciebie.  

Wyróżniamy zmęczenie fizyczne i psychiczne. To drugie jest gorsze. Lekiem na zmęczenie fizyczne jest sen. Ze zmęczeniem psychicznym sprawa jest bardziej skomplikowana. Zmęczenie fizyczne sygnalizuje Ci ciało. Z psychiką jest inaczej. Jeżeli Twój umysł nie odpocznie, jego stan będzie się pogarszał, czego skutkiem będzie m.in. apatia czy problemy z koncentracją. Odpoczynek, który możemy zastosować w przypadku psychiki to aktywności, podczas których ciało znowu jest w harmonii z umysłem. Proste czynności też mogą odprężać umysł. 

  • Sprzątanie i organizowanie przestrzeni dookoła powodują, że myśli układają się we właściwy sposób. 
  • Prasowanie z ulubioną muzyką w tle powoduje, że na chwilę odrywasz się od tego, co gryzie w środku. 
  • Długi spacer pomaga poczuć, że jesteś daleko od zmartwień.  
  • Wysiłek fizyczny i endorfiny wydzielane w trakcie powodują, że w inny sposób patrzysz na problem. 
  • Obejrzenie po raz kolejny ulubionego filmu lub przeczytanie po raz kolejny tej samej książki odrywa Cię na chwilę od rzeczywistości. 
  • Domowe SPA powoduje, że czujesz się lepiej i schodzi z Ciebie napięcie. 

Każda z tych czynności powoduje, że skupiasz uwagę na czymś innym. Wtedy problemy ze świadomości dostają się do podświadomości, która zamyka je w odpowiednich pudełkach i tam sobie czekają. Nagle pojawia się rozwiązanie problemu albo odpowiedź na pytanie, które chodziło Ci wcześniej po głowie. Czasem jest to przeczytane lub zasłyszane słowo, które uruchamia odpowiedni guzik w podświadomości, a czasem po prostu chwila oderwania od problemów powoduje, że po jakimś czasie patrzysz na nie z innej perspektywy.  

Jeżeli Twoja głowa nie odpocznie, będzie to rzutowało na działanie Twojego całego organizmu. Odpoczynek to inwestycja w siebie.  

Zadbaj o własną równowagę. 

Poszerz perspektywę, pozdrawiam, 

Kathrin